Casper og Liva er ordblinde og læser HF på VUC (video)

Hør Liva og Casper fortælle om, hvordan det er at være ordblind på KBH SYD. De fortæller blandt andet om, hvordan de modtager støtte i undervisningen, og hvordan de har lært at leve med deres ordblindhed, så de ikke føler sig begrænset.

Liva og Casper læser begge HF Ordblind

HF Ordblind: Jeg opdagede, jeg var ordblind ...

Hør Liva og Casper fortælle om, hvordan de opdagede deres ordblindhed tilbage i folkeskolen.

HF Ordblind: Den ordblindehjælp, der passer til mig ...

Hør Casper og Liva fortælle om hvordan de helst vil modtage støtte og hjælp. De her nemlig forskellige behov og tilgange.

HF Ordblind: Den hjælp jeg får på HF & VUC København Syd

Hør Liva og Casper fortælle om den hjælp de får på skolen, fx ordblindeundervisning i små hold, hjælp fra lærere i alle fag og hjælp til at bruge de IT-programmer, der hjælper ordblinde.

HF Ordblind: Hvad skal jeg efter HF?

Hør Liva og Casper fortælle om deres fremtidsdrømme. Hvad skal de, når de er færdige med HF?

HF Ordblind: Begrænser min ordblindhed mig?

Hør Liva og Casper fortælle om, hvordan deres ordblindhed begrænser eller ikke begrænser dem i deres liv.

Sådan bliver du tilmeldt HF Ordblind

Kontakt vejledningen, hvis du er i tvivl om du kan eller vil starte. Du kan også tilmeld dig direkte på optagelse.dk

Vi ses!